  • A2F500M3G-1FGG484
A2F500M3G-1FGG484
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1FGG484
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1FGG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
A2F500M3G-1FGG484
Description:
0°C~85°C TJ 484 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 128 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 484-BGA.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.SmartFusion? is the series name of this system on chip SoC.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.MCU - 41, FPGA - 128 I/Os in total are included in this SoC part.This flash has a size of 512KB.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching A2F500M3G.100MHz is the wireless SoC's frequency.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.This is the version with 484 pins.It just takes 0°C for the SoC computing to start up, and that is all it needs.This SoC system on chip operates at a maximum design temperature of 85°C.The maximum supply voltage is rated as 1.575V.It is supplied with at least 1.425V power.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1FGG484 System On Chip (SoC) applications.
  • Temperature
  • Industrial transport
  • Samsung galaxy gear
  • Networked sensors
  • ARM support modules
  • Apple smart watch
  • Remote control
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Medical
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1FGG484
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    13.5kB
  • Operating Supply Current
    16.5mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 128
  • Speed
    100MHz
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    5500
  • Max Frequency
    120MHz