  • A2F500M3G-1FGG256
A2F500M3G-1FGG256
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1FGG256
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1FGG256
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F500M3G-1FGG256
Description:
0°C~85°C TJ 256 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 25, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
ARM? Cortex?-M3 core processor(s) are used in the construction of this SoC.Assigned with the package 256-LBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.In the SmartFusion? series, this system on chip SoC is included.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.There is one thing to note about this SoC security: it combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.MCU - 25, FPGA - 66 I/Os are available in this SoC part.There is a flash of 512KB.By searching A2F500M3G, you will find system on chips with similar specs and purposes.wireless SoCs operate at 100MHz.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.Currently, the computer SoC is available in a 256-pin version.0°C is just enough for the SoC computing to start up.There is a maximum operating temperature of 85°C set for this SoC system on chip during its design.This power supply is rated with a maximum voltage of 1.575V.The SoC security is powered at least by 1.425V.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1FGG256 System On Chip (SoC) applications.
  • Embedded systems
  • Sports
  • Industrial robot
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Deep learning hardware
  • Transmitters
  • ARM
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Industrial sectors
  • Wireless networking
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1FGG256
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Supplier Device Package
    256-FPBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    13.5kB
  • Operating Supply Current
    16.5mA
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • Speed
    100MHz
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    5500
  • Number of Gates
    500000
  • Max Frequency
    120MHz