  • A2F200M3F-PQG208
A2F200M3F-PQG208
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-PQG208
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-PQG208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F200M3F-PQG208
Description:
0°C~85°C TJ 208 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor(s) ARM? Cortex?-M3 is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 208-BFQFP.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series number of this system on chip SoC.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops.Housed in the state-of-art Tray package.This SoC part contains a total of MCU - 22, FPGA - 66 I/Os in total.A flashing 256KB appears on it.By searching A2F200, you can find system on chips with similar specs and purposes.In this wireless SoC, the frequency is set to 80MHz.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.This is the version with 208 pins.Just 0°C will start the SoC computing.There is an operating temperature limit of 85°C which is the maximum operating temperature designed for this SoC system on chip.A maximum supply voltage of 1.575V is specified for the SoC security.The SoC security receives at least 1.425V watts of power.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-PQG208 System On Chip (SoC) applications.
  • Deep learning hardware
  • Medical Pressure
  • ARM processors
  • AC drive control module
  • Vending machines
  • POS Terminals
  • ARM support modules
  • Body control module
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • CNC control
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-PQG208
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Supplier Device Package
    208-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2009
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Speed
    80MHz
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    2500
  • Max Frequency
    100MHz