  • A2F200M3F-FG484
A2F200M3F-FG484
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-FG484
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-FG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
A2F200M3F-FG484
Description:
484 Terminations0°C~85°C TJ 484 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 94 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
ARM? Cortex?-M3 core processor(s) are used in the construction of this SoC.There is a 484-BGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.It is a member of the SmartFusion? series.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes MCU - 41, FPGA - 94 I/Os.A 1.5V power supply is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 1.575V are considered unsafe.It can feed on a power supply of at least 1.425V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.In total, there are 484 terminations, which is great for system on a chip.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 94 outputs is available.As for its flash size, it is 256KB.A search for A2F200 will result in system on chips that have similar specs and purposes.A wireless SoC that operates at a frequency of 80MHz is what the wireless SoC does.The SoC meaning is based on the core architecture of ARM.The computer SoC has 484 pins.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-FG484 System On Chip (SoC) applications.
  • Automotive
  • Personal Computers
  • AC drive control module
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Apple smart watch
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Level
  • RISC-V
  • Industrial automation devices
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-FG484
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    484-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e0
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A2F200
  • Number of Outputs
    94
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 94
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Gates
    200000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops
  • Flash Size
    256KB
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm