  • A2F200M3F-1FGG484
A2F200M3F-1FGG484
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-1FGG484
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-1FGG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
A2F200M3F-1FGG484
Description:
0°C~85°C TJ 484 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 94 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC has been developed.Package 484-BGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series number of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ when it is operating normally.A key point to note is that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.MCU - 41, FPGA - 94 I/Os in total are included in this SoC part.This flash has a size of 256KB.By searching A2F200, you can find system on chips with similar specs and purposes.At 100MHz, the wireless SoC works.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.There is a 484-pin version of this computer SoC available.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.This SoC system on chip operates at a maximum design temperature of 85°C.There is a maximum supply voltage of 1.575V.A minimum of 1.425V are supplied to it.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-1FGG484 System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial
  • ARM
  • Automotive
  • Test and Measurement
  • Transmitters
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Industrial automation devices
  • Robotics
  • Keywords
  • Servo drive control module
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-1FGG484
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    SmartFusion®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    A2F200
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 94
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    2500
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    120MHz