  • 974-037-010R011
974-037-010R011
advertisement
Manufacturer No:
974-037-010R011
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-974-037-010R011
Package:
Datasheet:
974-037-010R011
Description:
CONN BACKSHELL 37POS 40DEG BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
974-037-010R011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Shell Material
    ABS
  • Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Published
    2006
  • Series
    974
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Black
  • Shielding
    Unshielded
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Cable Exit
    40°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Strain Relief
  • Height
    15.2mm
  • Length
    70mm
  • Width
    41mm