  • 971-037-010R011
971-037-010R011
advertisement
Manufacturer No:
971-037-010R011
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-971-037-010R011
Package:
Datasheet:
971-037-010R011
Description:
CONN BACKSHELL 37POS 45DEG BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
971-037-010R011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Body Material
    ABS
  • Published
    2005
  • Series
    971, ARMOR
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Black
  • Shielding
    Unshielded
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Cable Exit
    45°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Grommets
  • Height
    15.5mm
  • Length
    69.8mm
  • Width
    41.8mm