  • 973-015-010R011
973-015-010R011
advertisement
Manufacturer No:
973-015-010R011
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-973-015-010R011
Package:
015
Datasheet:
973-015-010R011
Description:
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG BLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
973-015-010R011
  • Package / Case
    015
  • Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Body Material
    ABS
  • Published
    2005
  • Series
    973
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Shielding
    Unshielded
  • Plating
    Plastic
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Wire/Cable Diameter
    8.51 mm
  • Cable Exit
    180°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Strain Relief
  • Height
    15.2mm
  • Length
    40mm
  • Width
    35mm