  • 94SVP566X0016E7
94SVP566X0016E7
advertisement
Manufacturer No:
94SVP566X0016E7
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-94SVP566X0016E7
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
94SVP566X0016E7
Purchasing and Inquiry
94SVP566X0016E7 Overview
1.8A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 50mOhm, this electrical device works as follows.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 16V is required.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
94SVP566X0016E7 Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP566X0016E7 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP566X0016E7 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
94SVP566X0016E7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    94SVP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    56μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    3533
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.179mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm