  • 94SVP827X06R3F12
94SVP827X06R3F12
advertisement
Manufacturer No:
94SVP827X06R3F12
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-94SVP827X06R3F12
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
94SVP827X06R3F12
Purchasing and Inquiry
94SVP827X06R3F12 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 5.04A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm, this electrical device works as follows.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.15 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
94SVP827X06R3F12 Features
5.04A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP827X06R3F12 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP827X06R3F12 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
94SVP827X06R3F12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    775μA
  • Ripple Current
    5.04A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.04A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    94SVP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%