  • 947C471K102CDIS
947C471K102CDIS
advertisement
Manufacturer No:
947C471K102CDIS
HK JDW NO:
192-947C471K102CDIS
Datasheet:
947C471K102CDIS
Description:
947C 470μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1kV-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis, Stud
Step5Bar-code shipping tag
947C471K102CDIS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    947C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life, Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 230; STANDARDS: IEC 61071-I, IEC 61881
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    45mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.3mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    170mm
  • Height Seated (Max)
    6.772 172.00mm