  • 942C6W1P5K-F
942C6W1P5K-F
advertisement
Manufacturer No:
942C6W1P5K-F
HK JDW NO:
192-942C6W1P5K-F
Package:
Axial
Datasheet:
942C6W1P5K-F
Purchasing and Inquiry
942C6W1P5K-F Overview
This device has 4mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.
942C6W1P5K-F Features
4mOhm equivalent series resistance (ESR)
942C6W1P5K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 942C6W1P5K-F applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Snubbering
  • IGBT
  • Mobile communications
  • Audio/video equipment
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
942C6W1P5K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Working Voltage
    600V
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    28.5mm
  • Length
    46mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    942C
  • Size / Dimension
    1.122Diax1.811L 28.50mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    300V