  • 940C12W1P5K
940C12W1P5K
advertisement
Manufacturer No:
940C12W1P5K
HK JDW NO:
192-940C12W1P5K
Package:
Axial
Datasheet:
940C12W1P5K
Description:
940C 1.5μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1.2kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
940C12W1P5K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    940C
  • Size / Dimension
    1.378Diax2.126L 35.00mmx54.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Diameter
    35mm
  • Length
    46mm