  • 936C4W6P8K-F
936C4W6P8K-F
advertisement
Manufacturer No:
936C4W6P8K-F
HK JDW NO:
192-936C4W6P8K-F
Package:
Datasheet:
Description:
6.8μF Film Capacitor 10% Axial 400V-DC 250V-AC
Step5Bar-code shipping tag
936C4W6P8K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    22.9mm