  • 930C1W1P5K-F
930C1W1P5K-F
advertisement
Manufacturer No:
930C1W1P5K-F
HK JDW NO:
192-930C1W1P5K-F
Datasheet:
930C1W1P5K-F
Purchasing and Inquiry
930C1W1P5K-F Overview
A device with a 20mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.
930C1W1P5K-F Features
20mOhm equivalent series resistance (ESR)
930C1W1P5K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 930C1W1P5K-F applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Battery management system
  • Industrial and automotive inverters
  • TV and monitor sets
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • Global positioning systems
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
930C1W1P5K-F
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.500Diax1.000L 12.70mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Working Voltage
    100V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Length
    25.4mm