  • 91MCE30-S3B
91MCE30-S3B
advertisement
Manufacturer No:
91MCE30-S3B
HK JDW NO:
384-91MCE30-S3B
Package:
Datasheet:
91MCE30-S3B
Description:
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Top Pin Plunger Cable 6A 300VAC 250VDC 5N Linear Panel Mount/Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
91MCE30-S3B
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2007
  • Series
    91MCE
  • Feature
    Cable Length 3m
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 550mA DC
  • Depth
    16.2mm
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    816gf
  • Overtravel
    0.134 (3.4mm)
  • Differential Travel
    0.055 (1.4mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Height
    85mm
  • Length
    30mm