  • 91MCE18-PBQ
91MCE18-PBQ
advertisement
Manufacturer No:
91MCE18-PBQ
HK JDW NO:
384-91MCE18-PBQ
Package:
Datasheet:
91MCE18-PBQ
Description:
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Top Plunger Connector 6A 300VAC 250VDC 11N Linear Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91MCE18-PBQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    91MCE
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 550mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    16.2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Connector
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPST, SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Operating Force
    1122gf
  • Overtravel
    0.125 (3.2mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.071 (1.8mm)
  • Length
    30mm