  • 914CE16-18
914CE16-18
advertisement
Manufacturer No:
914CE16-18
HK JDW NO:
384-914CE16-18
Package:
Datasheet:
914CE16-18
Description:
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Side Rotary Cable 5A 250VAC 1/10HP 13.34N Rotary Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
914CE16-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Actuator Type
    Side Rotary - No Lever
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    34gfm
  • Overtravel
    40°
  • Differential Travel
  • Pretravel
    30°
  • Release Force
    7.200gfm
  • Height
    64.8mm
  • Length
    40.01mm
  • Width
    44mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP66, Water Resistant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    0°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    914CE
  • Feature
    Cable Length 18'
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 3A DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    16mm
  • Current Rating
    3A