  • 860B1101
860B1101
advertisement
Manufacturer No:
860B1101
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-860B1101
Package:
Datasheet:
860B1101
Description:
Vishay 860 Series Wirewound Potentiometer with a 6.35 mm Dia. Shaft 10-Turn, 100, 3%, 8W, 800ppm/C, Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
860B1101
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 860B1101.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2014
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    8W
  • Depth
    46.02mm
  • Number of Turns
    10
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Height
    51.56mm
  • Length
    71.42mm