  • 657BR0502
657BR0502
advertisement
Manufacturer No:
657BR0502
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-657BR0502
Package:
Datasheet:
657BR0502
Description:
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
657BR0502
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 657BR0502.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Box
  • Published
    2011
  • Series
    657
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±600ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Additional Feature
    IP 67
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    2 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
    250°
  • Housing
    THERMOPLASTIC
  • Size - Body
    Rectangular - 0.687 x 0.622 Face x 0.687 H 17.46mmx15.81mmx17.46mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm