  • 157B102MX
157B102MX
advertisement
Manufacturer No:
157B102MX
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-157B102MX
Package:
Datasheet:
157B102MX
Description:
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
157B102MX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 157B102MX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    157
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±600ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    Box
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Bushing Mount
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Round
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.345 H 22.22mmx8.76mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm