  • 8250-683K-RC
8250-683K-RC
advertisement
Manufacturer No:
8250-683K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-8250-683K-RC
Package:
Axial
Datasheet:
8250-683K-RC
Description:
FIXED IND 68MH 24MA 410 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8250-683K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    8250
  • Size / Dimension
    0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Lead Length
    25.4mm
  • Inductance
    68mH
  • Test Frequency
    79kHz
  • DC Resistance (DCR)
    410Ohm Max
  • Max DC Current
    24mA
  • Frequency - Self Resonant
    350kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 79kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    4mA
  • Q Factor
    50
  • Diameter
    4.17mm