  • 80LSQ68000M64X139
80LSQ68000M64X139
advertisement
Manufacturer No:
80LSQ68000M64X139
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-80LSQ68000M64X139
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSQ 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.520Dia 64.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
80LSQ68000M64X139
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.520Dia 64.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    68000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.110 28.20mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    108.8mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.48A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.591 142.00mm