  • 74VHCT14BQ,115
74VHCT14BQ,115
advertisement
Manufacturer No:
74VHCT14BQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74VHCT14BQ,115
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
74VHCT14BQ,115
Description:
8 ns ns 20.5 ns ns 3mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74VHCT14BQ,115 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-VFQFN Exposed Pad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). Inverter logic governs its operation. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. Operation at a temperature around -40°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Output current is 8mA 8mA in the high and low states. A 74VHCT series product. Total terminations are 14. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the AHCT/VHCT/VT family. Use 74VHCT14 to search for device variants. There are 14 pins injected into the part body. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. When the part is quiescent, 2μA current flows through it. The circuits in this device number 6. The part can function from 5V. There are Schmitt Trigger features in it.
74VHCT14BQ,115 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
74VHCT14BQ,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74VHCT14BQ,115 Gates and Inverters applications.
  • Flashlight
  • Mobile caravan
  • Electric car
  • Ship
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Photovoltaic system
  • Solar energy generation
  • Illumination
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
74VHCT14BQ,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    14-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74VHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
    14
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74VHCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    20.5 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm