  • 74LV14PW,118
74LV14PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74LV14PW,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LV14PW,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LV14PW,118
Description:
48 ns ns 48 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV14PW,118 Overview
Due to its 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle governs its operation. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 1V~5.5V. Operation at a temperature around -40°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. There is 12mA 12mA output current in the high or low states. This is part of the 74LV series. In total, there are 14 terminations. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. It represents the LV/LV-A/LVX/H product family. If you are looking for device variants, try search with 74LV14. There are 14 pins injected into the part body. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. In the quiescent state, the part has 40μA current flowing through it. There are 6 circuits in this device. It has a capacitance of 50pF when loaded. To supply the device, it requires a voltage of 1V. The supply voltage should not exceed 5.5V. The part can function from 3.3V. The feature count is 0.
74LV14PW,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 40μA
74LV14PW,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LV14PW,118 Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Washing machine
  • Remote monitoring
  • Reactive power compensation function
  • Printer
  • Home theater
  • Photovoltaic system
  • Air conditioner
  • Mobile caravan
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
74LV14PW,118
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LV14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    48 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    48 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    15ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.85V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm