  • 74LV14DB,118
74LV14DB,118
advertisement
Manufacturer No:
74LV14DB,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LV14DB,118
Package:
14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74LV14DB,118
Description:
48 ns ns 48 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV14DB,118 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-SSOP (0.209, 5.30mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). Inverter logic is the basis of its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 1V~5.5V is required. Operating temperature extended to -40°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. The high and low state of output current is 12mA 12mA. The number 74LV refers to it. In total, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. There is a chip like this in LV/LV-A/LVX/H. Use 74LV14 when searching for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 14 pins are available. As the part is in a quiescent state, it has 40μA current flowing through it. This device is composed of 6 circuits. There is 50pF load capacitance associated with the part. This device requires a minimum voltage of 1V. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). The operating supply voltage for the chip is specified as 3.3V volts, which corresponds to the chip voltage. A feature of it is Schmitt Trigger.
74LV14DB,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 40μA
74LV14DB,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LV14DB,118 Gates and Inverters applications.
  • Electric shaver
  • Television
  • VCD
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Mobile caravan
  • Sewing machine
  • Troubleshooting & Judgment
  • DVD
  • Range hood
  • Overcurrent/Short circuit protection
Step5Bar-code shipping tag
74LV14DB,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LV14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    48 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    48 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    15ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.85V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm