  • 74LX1G32CTR
74LX1G32CTR
advertisement
Manufacturer No:
74LX1G32CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74LX1G32CTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
74LX1G32CTR
Description:
3.3V V 4.5 ns ns 5.6 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Quantity:
In Stock : 178039
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74LX1G32CTR
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    74LX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LX1G32
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3V
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    5.6 ns
  • Family
    TTL/H/L
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.5ns @ 5V, 50pF