  • 74AHCU04S14-13
74AHCU04S14-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHCU04S14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHCU04S14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHCU04S14-13
Description:
7 ns ns 13.5 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHCU04S14-13 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. This logic works according to the Inverter principle. Voltage 2V~5.5V ensures the part's full functionality. Operating temperature around -40°C~125°C TA extended. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. It comes from the 74AHCU series. The total number of terminations is 14. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It is part of the AHC/VHC/H/U/V family of chips. It is injected into the part body with 14 pins. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. The datasheets for the 14 pins explain the functions. As the part is in a quiescent state, it has 20μA current flowing through it. The device consists of 6 circuits. Devices require a voltage of 2V to be powered. When 5.5V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.
74AHCU04S14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 20μA
74AHCU04S14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74AHCU04S14-13 Gates and Inverters applications.
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Island protection
  • Sewing machine
  • Massager
  • Fishery-optical complementary power station
  • Small ground power station
  • Reactive power compensation function
  • Urban rail vehicle
  • Troubleshooting & Judgment
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
74AHCU04S14-13
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    74AHCU
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    13.5 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 4.4V
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm