  • 74ACT14SCX
74ACT14SCX
advertisement
Manufacturer No:
74ACT14SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ACT14SCX
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74ACT14SCX
Description:
5V V 10 ns ns 11 ns ns 8.75mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.5mm mm 150mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74ACT14SCX Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. As a result, it works on the principle of Inverter. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. An extended operating temperature of -40°C~85°C degrees Celsius. The part is mounted in Surface Mount. High and low output current states are both 24mA 24mA. It comes from the 74ACT series. In total, there are 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. It is part of the ACT family of chips. If you are looking for device variants, try search with 74ACT14. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. Gates is a typical logic device. There is 50pF load capacitance associated with the part. The method TAPE AND REEL has been incorporated into the package. A 5V power supply is specified in the datasheet for this part. Its output current is rated at 24mA. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. Logical operation through 6 gates. In addition, it has Schmitt Trigger.
74ACT14SCX Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ACT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 24mA
6 Gates
74ACT14SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74ACT14SCX Gates and Inverters applications.
  • Grid adaptation function
  • Sewing machine
  • Ship
  • Residual current/leakage current protection
  • Washing machine
  • Fax machine
  • Refrigerator
  • Digital camera
  • Home theater
  • Troubleshooting & Judgment
Step5Bar-code shipping tag
74ACT14SCX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    150mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74ACT14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm