  • MM74HCT14SJ
MM74HCT14SJ
advertisement
Manufacturer No:
MM74HCT14SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MM74HCT14SJ
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MM74HCT14SJ
Description:
10.2mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
MM74HCT14SJ Overview
Due to its 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is provided by advanced packaging method Tube. Inverter logic is the basis of its operation. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Operational temperature extended around -40°C~85°C. Part Surface Mount is mounted. 4.8mA 4.8mA is the output current's high and low states. A 74HCT series product. In total, there have been 14 terminations. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. The chip is a part of HCT. A total of 14 pins are injected into the body of the part. Inputs are limited to 1. There are 6 circuits in this device. Supplying the device requires a minimum voltage of 4.5V. In this case, Vsup reaches its maximum value. The maximum current in standby mode is 1μA. There is Schmitt Trigger in it.
MM74HCT14SJ Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
HCT Family
MM74HCT14SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MM74HCT14SJ Gates and Inverters applications.
  • CD player
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Laptop
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Ship
  • Roof distributed power station
  • Car refrigerator
  • VCR
  • Automotive voltage monitoring
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
MM74HCT14SJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    HCT
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    4.8mA 4.8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    20ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    25 ns
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Current - Quiescent (Max)
    1μA
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm