  • 72V831L10PFG8
72V831L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V831L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V831L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V831L10PFG8
Description:
72V831 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V831L10PFG8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .Tape & Reel (TR) case is used for packaging.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 36K 2K x 9 x 2 , which can be used to store applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.It belongs to the 72V series of memory logics.In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximumA member of the 72V831 family, it has the following characteristics.
72V831L10PFG8 Features
36K 2K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V831
72V831L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V831L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Queues for communication systems
  • Portable Information Devices
  • Microprogramming
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Fabrication Site
  • Communications
  • Wireless
  • Portable Information Devices
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V831L10PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V831
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 2K x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz