  • 72V3690L7-5PFGI8
72V3690L7-5PFGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L7-5PFGI8
HK JDW NO:
668-72V3690L7-5PFGI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3690L7-5PFGI8
Description:
72V3690 FIFO memory IC72V Series 1.152M 32K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3690L7-5PFGI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 128-LQFP package.There's a Tape & Reel (TR) on the package.There is a 1.152M 32K x 36 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.The 72V series contains this memory logic.40mA is the FIFO's maximum operating supply current.A member of the 72V3690 family, it has the following characteristics.
72V3690L7-5PFGI8 Features
1.152M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3690
72V3690L7-5PFGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3690L7-5PFGI8 FIFOs Memory applications.
  • Controlled baseline
  • Laser Receiver System
  • Video
  • IP Camera Buffer
  • Wireless
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Character generators
  • Microprogramming
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L7-5PFGI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3690
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    1.152M 32K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz