  • 72V3670L15PFI
72V3670L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V3670L15PFI
HK JDW NO:
378-72V3670L15PFI
Package:
TQFP
Datasheet:
72V3670L15PFI
Description:
128 Terminations3.3V 128 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
72V3670L15PFI Overview
FIFO memory chip is included in the TQFP package.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 128 .FIFO design has 128 operation pins.The maximum current required for its operation is 40mA .FIFO is recommended that the supply voltage be set to 3.3V for maximum efficiency.FIFO operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 85°C °C.A self-contained gadget is contained in FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3.15V volts.There is a maximum supply voltage of 3.45V volts that FIFO memory can handle.A total of 128 pins are present on the FIFO memory IC.When the frequency is set to 66.7MHz it can maintain good accuracy.The memory logic's maximum value is 66.7MHz for regular operation.
72V3670L15PFI Features
FIFOs category
Frequency at most
72V3670L15PFI Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V3670L15PFI FIFOs Memory applications.
  • Firmware loaders
  • Disk Controllers
  • Digital buffering
  • Controlled baseline
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Data-acquisition systems
  • Network switching/routing
  • Extended product-change notification
  • Battery Charger
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
72V3670L15PFI
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz
  • Access Time
    10 ns
  • Organization
    8KX36
  • Density
    288 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm