  • 72V3660L15PFI
72V3660L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V3660L15PFI
HK JDW NO:
378-72V3660L15PFI
Package:
TQFP
Datasheet:
72V3660L15PFI
Description:
128 Terminations3.3V 128 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
72V3660L15PFI Overview
FIFO memory chip is included in the TQFP package.It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.When the supply voltage is 3.3V there is the possibility of high efficiency.A total of 128 terminations can be found in FIFO means.128 pin is used for operation.For its operation, 40mA is the maximum current required.Set the supply voltage to 3.3V to ensure FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 85°C °C.A self-contained gadget is contained within FIFOs .The IC of the part is of the type OTHER FIFO .Low supply voltages, such as 3.15V V, may be required for operation.A maximum supply voltage of 3.45V volts can be handled by the FIFO memory chip.There are a total of 128 pins on this FIFO memory IC.A frequency of 66.7MHz is sufficient to maintain good accuracy.66.7MHz is the FIFO memory IC's maximum value for regular operation.
72V3660L15PFI Features
FIFOs category
Frequency at most
72V3660L15PFI Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V3660L15PFI FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Analog-to-digital converters
  • Product traceability
  • Portable Information Devices
  • Medical Monitoring Device
  • High-speed disk
  • Microprogramming
  • Signal processing
  • Switches
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V3660L15PFI
    Select All
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz