  • 72V3650L15PFI8
72V3650L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3650L15PFI8
HK JDW NO:
378-72V3650L15PFI8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V3650L15PFI8
Description:
128 Terminations3.3V 128 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
72V3650L15PFI8 Overview
The TQFP package contains FIFO memory chip.Mounting it Surface Mount is recommended.When the supply voltage is 3.3V there is the possibility of high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 128 .128 pin is used for operation.In order to operate it, it requires 40mA volts of current.The supply voltage should be set to 3.3V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.Keeping the operating temperature at 85°C °C allows the FIFO products to operate continuously.A self-contained gadget is contained in FIFOs .ICs of type OTHER FIFO are used in the FIFO memory chip.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3.15V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.45V volts.The FIFO memory IC is equipped with a total of 128 pins.It maintains good accuracy at a 66.7MHz frequency.Regular operation has a FIFO memory's maximum value of 66.7MHz .
72V3650L15PFI8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V3650L15PFI8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V3650L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Disk Controllers
  • Measurement Equipment
  • Game Consoles
  • Communications Systems
  • Desktop Computers
  • Multimedia
  • Multi-stage synchronizer
  • Networking
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Event Recorder
Step5Bar-code shipping tag
72V3650L15PFI8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz
  • Access Time
    10 ns
  • Organization
    2KX36
  • Density
    72 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm