  • 72V255LA10TFG
72V255LA10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V255LA10TFG
HK JDW NO:
378-72V255LA10TFG
Package:
TQFP
Datasheet:
72V255LA10TFG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V255LA10TFG Overview
TQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.When the supply voltage is 3.3V , high efficiency is possible.64 terminations are contained in FIFO means.The operation pins are 64 pins.In order to operate FIFO design, a maximum current of 55mA is required.A supply voltage of 3.3V is recommended for FIFO's maximum efficiency.To ensure reliabilFIFOy, FIFO runs at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 3V V.An input voltage of 3.6V V is the maximum that FIFO memory can handle.It has a total of 64 pins on it.With a frequency of 100MHz , it maintains good accuracy.During regular operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .It is also possible to generate RETRANSMIT with the use of this FIFO memory.
72V255LA10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72V255LA10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V255LA10TFG FIFOs Memory applications.
  • Multimedia
  • Programmable Logic Controller
  • Magnetic memories
  • Game Consoles
  • IP Camera Buffer
  • Network switching/routing
  • Telecommunication
  • Queues for communication systems
  • Disk Controllers
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V255LA10TFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Organization
    8KX18
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm