  • 72V3640L15PFI8
72V3640L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3640L15PFI8
HK JDW NO:
378-72V3640L15PFI8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V3640L15PFI8
Description:
128 Terminations3.3V 128 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
72V3640L15PFI8 Overview
FIFO memory chip can be found in the TQFP package.A Surface Mount mounting method is recommended.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.128 terminations are contained in FIFO means.The operation pins are 128 pins.In order to operate FIFO design, a maximum current of 40mA is required.When the supply voltage is set to 3.3V , the FIFO's maximum efficiency is achieved.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.By using a memory logic's maximum operating temperature of 85°C degrees Celsius, stable operation can be achieved.A self-contained gadget is contained in FIFOs .The IC of the part is OTHER FIFO memory type.It is possible to operate the FIFO memory chip at very low supply voltages, such as 3.15V volts.There is a maximum supply voltage of 3.45V volts that FIFO memory can handle.There are a total of 128 pins on this FIFO memory IC.A frequency of 66.7MHz is sufficient to maintain good accuracy.Regular operation has a FIFO memory's maximum value of 66.7MHz .
72V3640L15PFI8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V3640L15PFI8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V3640L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • MP3 Interface for Automobile
  • Cardiac Monitoring Device
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Transistors
  • Event Recorder
  • Video Processing
  • Digital buffering
  • Disk Controllers
  • Game Controller
  • Computer Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V3640L15PFI8
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz
  • Access Time
    10 ns
  • Organization
    1KX36
  • Density
    36 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm