  • 72V291L10TF
72V291L10TF
advertisement
Manufacturer No:
72V291L10TF
HK JDW NO:
378-72V291L10TF
Package:
LQFP
Datasheet:
72V291L10TF
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V291L10TF Overview
You can find FIFO memory chip in package LQFP .Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .With a supply voltage of 3.3V volts, high efficiency is possible.In FIFO means, there are 64 terminations.64 pin is used for operation.In order to operate FIFO design, a maximum current of 55mA is required.A 3.3V supply voltage will ensure FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.It is contained within FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.The FIFO memory chip may be operated at very low supply voltages, such as3V volts.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 3.6V volts.The FIFO memory IC is equipped with a total of 64 pins.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .
72V291L10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72V291L10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V291L10TF FIFOs Memory applications.
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Emulators
  • Optical memories
  • Video time base correction
  • HDD
  • Consumer
  • Video
  • One assembly
  • Code converters
  • Magnetic memories
Step5Bar-code shipping tag
72V291L10TF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    128KX9
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm