  • 72V03L25JGI
72V03L25JGI
advertisement
Manufacturer No:
72V03L25JGI
HK JDW NO:
668-72V03L25JGI
Datasheet:
72V03L25JGI
Description:
72V03 FIFO memory IC72V Series 18K 2K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V03L25JGI Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.You'll find it packaged in the shape of a Tube .A memory of 18K 2K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The memory logic belongs to the series 72V .60mA is the FIFO's maximum operating supply current.Memory IC is a member of the 72V03 family.
72V03L25JGI Features
18K 2K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V03
72V03L25JGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V03L25JGI FIFOs Memory applications.
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Magnetic memories
  • Network switching/routing
  • Tape controllers
  • Networking
  • Optical memories
  • Computer Systems
  • HDD
  • Network bridges
Step5Bar-code shipping tag
72V03L25JGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V03
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    18K 2K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz