  • 72V281L10TFG8
72V281L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V281L10TFG8
HK JDW NO:
378-72V281L10TFG8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V281L10TFG8
Description:
3.3V 64 Pin FIFO memory IC8.1kB6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V281L10TFG8 Overview
FIFO memory chip can be found in the TQFP package.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel cases.The FIFO chips have a memory of 8.1kB that can be used to store applications and data.The recommended mounting way is Surface Mount .There are 64 pins for operation.FIFO design requires a maximum current of 55mA to operate.The supply voltage should be set to 3.3V in order to achieve FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.The memory logic's maximum operating temperature is 70°C °C, which allows for stable operation.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.6V volts.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .By using 1 circuitry, FIFO memory chip has enhanced flexibility.
72V281L10TFG8 Features
8.1kB memory size
Frequency at most
72V281L10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V281L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • IP Camera Buffer
  • Digital buffering
  • Analog-to-digital converters
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Firmware loaders
  • Battery Charger
  • Industrial Systems
  • Video
  • TVs
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V281L10TFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2014
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    8.1kB
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Data Bus Width
    9b
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    Yes
  • Programmable Flags Support
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm