  • 72V275L10TFG8
72V275L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V275L10TFG8
HK JDW NO:
378-72V275L10TFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V275L10TFG8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V275L10TFG8 Overview
LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.In the shape of a Tape & Reel , it's packaged.Surface Mount is recommended as the mounting method.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 3.3V .The number of terminations in FIFO means is 64 .There are 64 pins on the operation pins.For its operation, 60mA is the maximum current required.Set the supply voltage to 3.3V to ensure FIFO's maximum efficiency.It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.In FIFOs , there is a self-contained gadget.It has a OTHER FIFO memory type IC.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3V volts.FIFO memory can handle a maximum supply voltage of 3.6V V.It consists of a total of 64 pins.Regular operation has a FIFO memory's maximum value of 100MHz .It is also possible to generate RETRANSMIT; AUTO POWER-DOWN with the use of this FIFO memory.
72V275L10TFG8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V275L10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V275L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • PC peripheral
  • Alarm System
  • Fabrication Site
  • Networking
  • MP3 Interface for Automobile
  • Video Processing
  • Emulators
  • Game Controller
  • Optical memories
Step5Bar-code shipping tag
72V275L10TFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER-DOWN
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    32KX18
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Memory Density
    589824 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm