  • 72V275L10TF
72V275L10TF
advertisement
Manufacturer No:
72V275L10TF
HK JDW NO:
378-72V275L10TF
Package:
LQFP
Datasheet:
72V275L10TF
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V275L10TF Overview
You can find FIFO memory chip in package LQFP .Mounting it Surface Mount is recommended.If the supply voltage is set to 3.3V , high efficiency can be achieved.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.There are 64 pins on the operation pins.In order for FIFO design to operate, a maximum current of 60mA is required.FIFO is recommended that the supply voltage be set to 3.3V for maximum efficiency.It operates at 0°C degrees Celsius to ensure reliability.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.It is contained within FIFOs .There is a memory type OTHER FIFO in the IC of this part.Typically, FIFO would work at 3V volts, but it may also work at higher voltages.FIFO memory can handle a maximum supply voltage of 3.6V V.The FIFO memory IC has a total of 64 pins.With a frequency of 100MHz , it exhibits good accuracy.Regular operation has a FIFO memory's maximum value of 100MHz .It is also possible to generate RETRANSMIT; AUTO POWER-DOWN with the use of this FIFO memory.
72V275L10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72V275L10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V275L10TF FIFOs Memory applications.
  • Data-acquisition systems
  • Extended product life cycle
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Video
  • Portable Information Devices
  • Disk Controllers
  • Data communications
  • Network switching/routing
  • Controlled baseline
  • Firmware loaders
Step5Bar-code shipping tag
72V275L10TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    32KX18
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C