  • 72V261LA10TF
72V261LA10TF
advertisement
Manufacturer No:
72V261LA10TF
HK JDW NO:
378-72V261LA10TF
Package:
LQFP
Datasheet:
72V261LA10TF
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V261LA10TF Overview
FIFO memory chip is contained in the LQFP package.Surface Mount is recommended as the mounting method.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.64 pins are the operation pins.FIFO design requires 55mA amps of current to operate.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .It is designed to run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.In FIFOs , this gadget is self-contained.It has a type OTHER FIFO memory IC.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 3V volts.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 3.6V volts.This FIFO memory IC is equipped with 64 pins in total.Despite a frequency of 100MHz , it is capable of maintaining good accuracy.Normally, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .The gadget can also generate a value of RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN .
72V261LA10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72V261LA10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V261LA10TF FIFOs Memory applications.
  • Measurement Equipment
  • Alarm System
  • IP Camera Buffer
  • Consumer Systems
  • Programmable Logic Controller
  • GPS Offender Tracking
  • High-speed disk
  • Routers
  • Game Controller
  • Multimedia
Step5Bar-code shipping tag
72V261LA10TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    16KX9
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm