  • 72V255LA15TF
72V255LA15TF
advertisement
Manufacturer No:
72V255LA15TF
HK JDW NO:
378-72V255LA15TF
Package:
LQFP
Datasheet:
72V255LA15TF
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V255LA15TF Overview
FIFO memory chip can be found in the LQFP package.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.FIFO means contains 64 terminations.There are 64 pins on the operation pins.Its maximum operating current is 55mA .When the supply voltage is set to 3.3V , the FIFO's maximum efficiency is achieved.To ensure reliabilFIFOy, FIFO runs at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.It has a OTHER FIFO memory type IC.Low supply voltages, such as 3V V, may be required for operation.A maximum supply voltage of 3.6V V can be handled by this FIFO memory chip.Currently, it has 64 pins.With a frequency of 66.7MHz , it maintains good accuracy.Normally, the FIFO memory's maximum value is 66.7MHz .Additionally, RETRANSMIT can be generated with this FIFO memory.
72V255LA15TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72V255LA15TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V255LA15TF FIFOs Memory applications.
  • Video Processing
  • Multi-stage synchronizer
  • Signal processing
  • Game Consoles
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Product traceability
  • One assembly
  • Character generators
  • Extended product-change notification
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V255LA15TF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz
  • Access Time
    10 ns
  • Organization
    8KX18
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm