  • 72V235L10TF8
72V235L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V235L10TF8
HK JDW NO:
378-72V235L10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V235L10TF8
Description:
64 Terminations 3.3V 64 Pin FIFO memory IC 6.5 ns Min 3V V Max 3.6V V
Step5Bar-code shipping tag
72V235L10TF8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    EASILY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Max Supply Current
    30mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    2KX18
  • Density
    36 kb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • FWFT Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm