  • 72V06L15JG8
72V06L15JG8
advertisement
Manufacturer No:
72V06L15JG8
HK JDW NO:
668-72V06L15JG8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V06L15JG8
Description:
72V06 FIFO memory IC72V Series 144K 16K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V06L15JG8 Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 144K 16K x 9 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The 72V series comprises this memory logic.A maximum operating supply current of 75mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V06 family.
72V06L15JG8 Features
144K 16K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V06
72V06L15JG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V06L15JG8 FIFOs Memory applications.
  • Test site
  • Computer Systems
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Portable Information Devices
  • A/D output buffers
  • Emulators
  • Smart Meter
  • Programmable Logic Controller
  • Rate buffers
  • Controlled baseline
Step5Bar-code shipping tag
72V06L15JG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V06
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    144K 16K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz