  • 72841L10TFG
72841L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72841L10TFG
HK JDW NO:
378-72841L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72841L10TFG
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72841L10TFG Overview
You will find FIFO memory chip in the LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Bulk .Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .If the supply voltage is set to 5V , high efficiency can be achieved.64 terminations are contained in FIFO means.The operation pins are 64 pins.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 60mA .A 5V supply voltage will ensure FIFO's maximum efficiency.This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.It is contained within FIFOs .It has a type OTHER FIFO memory IC.FIFO memory chips may be operated at very low supply voltages, such as 4.5V volts.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.There are a total of 64 pins on this board.When the frequency is set to 100MHz , the system can maintain good accuracy.Normally, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .In normal circumstances, the component has 5V power supplies.
72841L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72841L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72841L10TFG FIFOs Memory applications.
  • High-speed disk
  • Networking
  • Test Equipment
  • Consumer
  • Tape controllers
  • Video time base correction
  • Network bridges
  • TVs
  • Event Recorder
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72841L10TFG
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    4KX9
  • Density
    72 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm