  • 7283L15PAGI8
7283L15PAGI8
advertisement
Manufacturer No:
7283L15PAGI8
HK JDW NO:
378-7283L15PAGI8
Package:
TSSOP
Datasheet:
7283L15PAGI8
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC15 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7283L15PAGI8 Overview
The TSSOP package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel .A Surface Mount mounting method is recommended.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 5V .FIFO consists of 56 terminations, which indicates that FIFO means is empty.Operation pins are 56 .FIFO design requires a maximum current of 150mA to operate.A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.The memory logic's maximum operating temperature is 85°C °C, which allows for stable operation.There is a self-contained gadget within FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.FIFO memory chips may be operated at very low supply voltages, such as 4.5V volts.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.This FIFO memory IC is equipped with 56 pins in total.There are normally 5V power supplies attached to the component.It is also possible to generate RETRANSMIT using this FIFO memory.There is 40MHz frequency set for the clock of the FIFO memory IC.
7283L15PAGI8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 40MHz
7283L15PAGI8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7283L15PAGI8 FIFOs Memory applications.
  • Game Consoles
  • Medical Monitoring Device
  • Signal processing
  • Data communications
  • Address mapping
  • Microprogramming
  • Industrial Systems
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Down-Hole Energy Drilling
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
7283L15PAGI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness
    1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    125mA
  • Max Supply Current
    150mA
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Access Time
    15 ns
  • Direction
    Bidirectional
  • Organization
    2KX9
  • Density
    36 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    No
  • Output Enable
    NO
  • Cycle Time
    25 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm