  • 72811L10TFG
72811L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72811L10TFG
HK JDW NO:
378-72811L10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72811L10TFG
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72811L10TFG Overview
You can find FIFO memory chip in the LQFP package.There is a case Bulk in which it is packaged.It is pointing in the direction of Surface Mount .A supply voltage of 5V allows for high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 64 .64 pin is used for operation.Its maximum operating current is 60mA .A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.It is self-contained in FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.FIFO may operate at very low supply voltages, such as 4.5V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 5.5V volts.There are a total of 64 pins on this FIFO memory IC.With a frequency of 100MHz , it exhibits good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .A component normally has 5V power supplies attached to it.
72811L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72811L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72811L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Wireless
  • Industrial Systems
  • Magnetic memories
  • Computer Systems
  • Desktop Computers
  • GPS Offender Tracking
  • Buses
  • Extended product life cycle
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • A/D output buffers
Step5Bar-code shipping tag
72811L10TFG
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm