  • 72413L35SO
72413L35SO
advertisement
Manufacturer No:
72413L35SO
HK JDW NO:
668-72413L35SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72413L35SO
Description:
72413 FIFO memory IC7200 Series 320 64 x 520ns
Purchasing and Inquiry
72413L35SO Overview
You can find FIFO memory chip in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.In this case, it is packaged in case number Tube .Apps and data can be stored in the 320 64 x 5 memory of the FIFO chip.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Powered by a voltage of 4.5V~5.5V , it operates on a low supply voltage.The 7200 series comprises this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 60mA .Memory IC is a member of the 72413 family.
72413L35SO Features
320 64 x 5 memory size
7200 series
Best part number of 72413
72413L35SO Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72413L35SO FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Networking
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • MP3 Interface for Automobile
  • Character generators
  • Video
  • Rate buffers
  • IP Radio
  • Computers
  • Computer Systems
Step5Bar-code shipping tag
72413L35SO
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72413
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    320 64 x 5
  • Access Time
    20ns
  • Data Rate
    35MHz